Bourns Inc. CR1206-FX-1271ELF
CR1206-FX-1271ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1271ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1271ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1271ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1271ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1271ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1271ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1271ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1271ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1271ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1271ELF
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN DIN MALE PLUG 5POS STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4A POWER33 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 37POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 24K OHM 8SIP datasheet.pdf