Bourns Inc. CR1206-FX-12R0ELF
CR1206-FX-12R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-12R0ELF
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-12R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-12R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-12R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-12R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-12R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-12R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-12R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-12R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-12R0ELF
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ1 3.54" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 16-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 700MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf