Bourns Inc. CR1206-FX-1301ELF
CR1206-FX-1301ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1301ELF
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1301ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1301ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1301ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1301ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1301ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1301ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1301ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1301ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1301ELF
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1.5A TO220 datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
OSC VCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FEMALE CABLE CONNECTOR 5WAY datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf