Bourns Inc. CR1206-FX-1304ELF
CR1206-FX-1304ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1304ELF
Brief Description
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1304ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1304ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1304ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1304ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1304ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1304ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1304ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1304ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1304ELF
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf