Bourns Inc. CR1206-FX-1401ELF
CR1206-FX-1401ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1401ELF
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1401ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1401ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1401ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1401ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1401ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1401ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1401ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1401ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1401ELF
MOD INLET W/STD FILTER 6A SCREW datasheet.pdf
RES 220 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
XFRMR MODL 4PORT POE GIGABIT datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN MICRO PWR PLUS R/A 1X11PIN datasheet.pdf
82UF 450V 22X25MM 85C 2000H datasheet.pdf