Bourns Inc. CR1206-FX-1431ELF
CR1206-FX-1431ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1431ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1431ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1431ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1431ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1431ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1431ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1431ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1431ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1431ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1431ELF
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
IC 8BIT REGISTR TXRX 3ST 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 10SON datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 2CIR FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
USED TO FLASH CC3100 BOOSTERPACK datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf