Bourns Inc. CR1206-FX-1471ELF
CR1206-FX-1471ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1471ELF
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1471ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1471ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1471ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1471ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1471ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1471ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1471ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1471ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1471ELF
CABLE AUD/VIDEO RCA HI QUAL 1.5M datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LMZFL 10/2/135 3.5OR datasheet.pdf
DIODE SBR 40V 500MA WLB1006 datasheet.pdf
COMBO 24W7 M NM GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf