Bourns Inc. CR1206-FX-1500ELF
CR1206-FX-1500ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1500ELF
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1500ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1500ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1500ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1500ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1500ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1500ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1500ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1500ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1500ELF
IC RECEIVER AM/FM FRONT 44-SSOP datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN MD AD LGY10' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CA 70V SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 21C S 48" YEL JACKP datasheet.pdf
FEMALE TWIST PIN ACTIVATI datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 6.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf