Bourns Inc. CR1206-FX-15R4ELF
CR1206-FX-15R4ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-15R4ELF
Brief Description
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-15R4ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-15R4ELF
QUANTITY
CR1206-FX-15R4ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-15R4ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-15R4ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-15R4ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-15R4ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-15R4ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-15R4ELF
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-5 datasheet.pdf
VARISTOR 10.8V 40A 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 6DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SLA 90/5 B BK 4.5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf