Bourns Inc. CR1206-FX-1690ELF
CR1206-FX-1690ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1690ELF
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1690ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1690ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1690ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1690ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1690ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1690ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1690ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1690ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1690ELF
IC OPAMP GP 750KHZ 8DIP datasheet.pdf
EXTENSION KIT FOR ENCORE II datasheet.pdf
040/070 HYBRID PLUG HSG 12P datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf