Bourns Inc. CR1206-FX-1692ELF
CR1206-FX-1692ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1692ELF
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1692ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1692ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1692ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1692ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1692ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1692ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1692ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1692ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1692ELF
REG SW 2.0V 14A SMD 12SIP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .125"L datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf