Bourns Inc. CR1206-FX-1693ELF
CR1206-FX-1693ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1693ELF
Brief Description
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1693ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1693ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1693ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1693ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1693ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1693ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1693ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1693ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1693ELF
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 30PS SGL END 12" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK CUK CM 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 383 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
7 POS MIXED REC HSG CODD datasheet.pdf