Bourns Inc. CR1206-FX-16R0ELF
CR1206-FX-16R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-16R0ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-16R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-16R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-16R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-16R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-16R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-16R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-16R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-16R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-16R0ELF
IDC CABLE - MKC50K/MC50M/MCE50K datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH 48" RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A 2WPACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 2POS 12' datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf