Bourns Inc. CR1206-FX-16R2ELF
CR1206-FX-16R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-16R2ELF
Brief Description
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-16R2ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-16R2ELF
QUANTITY
CR1206-FX-16R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-16R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-16R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-16R2ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-16R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-16R2ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-16R2ELF
CAP ARRAY 68PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 5MA 4.5-30VDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 6.5A 35 MOHM TH datasheet.pdf