Bourns Inc. CR1206-FX-1743ELF
CR1206-FX-1743ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1743ELF
Brief Description
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1743ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1743ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1743ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1743ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1743ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1743ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1743ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1743ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1743ELF
CAP CER 1PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 462V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
BOARD EVAL MIX-MODE FOR AD9129 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf