Bourns Inc. CR1206-FX-1782ELF
CR1206-FX-1782ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1782ELF
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1782ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1782ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1782ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1782ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1782ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1782ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1782ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1782ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1782ELF
CHASSIS STEEL GRAY 4"L X 17"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 160A TO-264 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D A/T datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf