Bourns Inc. CR1206-FX-1783ELF
CR1206-FX-1783ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1783ELF
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1783ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1783ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1783ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1783ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1783ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1783ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1783ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1783ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1783ELF
ENCODER OPTICAL ROTARY 128 CPR datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 130MHZ 8SO datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16HTSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf