Bourns Inc. CR1206-FX-1803ELF
CR1206-FX-1803ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1803ELF
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1803ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1803ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1803ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1803ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1803ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1803ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1803ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1803ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1803ELF
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 42VWM 72VC R6 datasheet.pdf
IC WATCH CIRCUIT 32KHZ DIE FFC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IPD 6.5-2MM SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf