Bourns Inc. CR1206-FX-1872ELF
CR1206-FX-1872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1872ELF
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1872ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1872ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1872ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1872ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1872ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1872ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1872ELF
IDC CABLE- AKR44G/ AE50M / X datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 817MA 328 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 6POS 2.2MM datasheet.pdf