Bourns Inc. CR1206-FX-19R6ELF
CR1206-FX-19R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-19R6ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-19R6ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-19R6ELF
QUANTITY
CR1206-FX-19R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-19R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-19R6ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-19R6ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-19R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-19R6ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-19R6ELF
IDC CABLE-AKC60G/ AE60G / AKC60G datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 81POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP TANT 110UF 75V AXIAL datasheet.pdf