Bourns Inc. CR1206-FX-19R6ELF
CR1206-FX-19R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-19R6ELF
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-19R6ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-19R6ELF
QUANTITY
CR1206-FX-19R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-19R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-19R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-19R6ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-19R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-19R6ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-19R6ELF
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
IC FIFO SS 4096X36 15NS 128-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf