Bourns Inc. CR1206-FX-2002ELF
CR1206-FX-2002ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2002ELF
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2002ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2002ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2002ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2002ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2002ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2002ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2002ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2002ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2002ELF
IC MUX 2:1 3GHZ 3.3V/5V 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPLICE 14-18AWG THRU datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 7.5MM datasheet.pdf