Bourns Inc. CR1206-FX-20R5ELF
CR1206-FX-20R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-20R5ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-20R5ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-20R5ELF
QUANTITY
CR1206-FX-20R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-20R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-20R5ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-20R5ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-20R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-20R5ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-20R5ELF
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 14DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8008ARM datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 24QFN datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
LJT 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
470UF 385V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf