Bourns Inc. CR1206-FX-2102ELF
CR1206-FX-2102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2102ELF
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2102ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2102ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2102ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2102ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2102ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2102ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2102ELF
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEX KEY SET W/HOLDER 13PC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf