Bourns Inc. CR1206-FX-2102ELF
CR1206-FX-2102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2102ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2102ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2102ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2102ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2102ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2102ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2102ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2102ELF
CONN EDGECARD 60POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 OPEN SN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/ORN-GRN WHT DIFF datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf