Bourns Inc. CR1206-FX-2152ELF
CR1206-FX-2152ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2152ELF
Brief Description
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2152ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2152ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2152ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2152ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2152ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2152ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2152ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2152ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2152ELF
IC REG LDO 5V 0.1A TO92 datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND ORANGE 9FT datasheet.pdf
CONN RECEPT KIT 60POS 5ROW STR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48LLP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf