Bourns Inc. CR1206-FX-21R5ELF
CR1206-FX-21R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-21R5ELF
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-21R5ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-21R5ELF
QUANTITY
CR1206-FX-21R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-21R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-21R5ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-21R5ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-21R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-21R5ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-21R5ELF
RES SMD 56.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 27POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 80DB datasheet.pdf