Bourns Inc. CR1206-FX-2212GLF
CR1206-FX-2212GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2212GLF
Brief Description
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2212GLF.pdf
Availability of CR1206-FX-2212GLF
QUANTITY
CR1206-FX-2212GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2212GLF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2212GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2212GLF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2212GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2212GLF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2212GLF
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 13.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER FEMALE 4POS 7MM datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf