Bourns Inc. CR1206-FX-2323ELF
CR1206-FX-2323ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2323ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2323ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2323ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2323ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2323ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2323ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2323ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2323ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2323ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2323ELF
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf