Bourns Inc. CR1206-FX-2491ELF
CR1206-FX-2491ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2491ELF
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2491ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2491ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2491ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2491ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2491ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2491ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2491ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2491ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2491ELF
IDC CABLE - MKR20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER VOUT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
4610-25 WIRE STOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf