Bourns Inc. CR1206-FX-2550ELF
CR1206-FX-2550ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2550ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2550ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2550ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2550ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2550ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2550ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2550ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2550ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2550ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2550ELF
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODULE BASIC STAMP 2PX24 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 17.026K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf