Bourns Inc. CR1206-FX-2551ELF
CR1206-FX-2551ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2551ELF
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2551ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2551ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2551ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2551ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2551ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2551ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2551ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2551ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2551ELF
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 2GB datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 6A TO-3P datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf