Bourns Inc. CR1206-FX-2553ELF
CR1206-FX-2553ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2553ELF
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2553ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2553ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2553ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2553ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2553ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2553ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2553ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2553ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2553ELF
KIT FLEX POD FOR CY8C29X 44-TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 3KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 18.29MM datasheet.pdf
RES 412 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.5 CABLE HOLDER 11CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf