Bourns Inc. CR1206-FX-26R7ELF
CR1206-FX-26R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-26R7ELF
Brief Description
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-26R7ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-26R7ELF
QUANTITY
CR1206-FX-26R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-26R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-26R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-26R7ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-26R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-26R7ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-26R7ELF
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
IC DIFF LINE RCVR QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf