Bourns Inc. CR1206-FX-2700ELF
CR1206-FX-2700ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2700ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2700ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2700ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2700ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2700ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2700ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2700ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2700ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2700ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2700ELF
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 8-TDFN datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34G/CCE34S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 4B 16TQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 30W datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf