Bourns Inc. CR1206-FX-2742ELF
CR1206-FX-2742ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2742ELF
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2742ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2742ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2742ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2742ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2742ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2742ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2742ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2742ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2742ELF
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 1' GRAY datasheet.pdf
LU JUMP datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE ADV EMC/RFI 50A datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO-220CP datasheet.pdf
RES SMD 120OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
COLOR CLIP RJ45 DL-BT GREY 10 PC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf