Bourns Inc. CR1206-FX-2801ELF
CR1206-FX-2801ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2801ELF
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2801ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2801ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2801ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2801ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2801ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2801ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2801ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2801ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2801ELF
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf