Bourns Inc. CR1206-FX-2801ELF
CR1206-FX-2801ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2801ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2801ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2801ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2801ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2801ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2801ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2801ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2801ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2801ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2801ELF
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IDC 25POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 9PR BRD 300V datasheet.pdf
IGBT 650V 40A TO247 datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
6UF 100V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf