Bourns Inc. CR1206-FX-3010ELF
CR1206-FX-3010ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3010ELF
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3010ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3010ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3010ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3010ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3010ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3010ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3010ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3010ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3010ELF
IC PLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
CONN HEADER HM 2MM 77POS datasheet.pdf
CONN HDR 3POS R/A KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
2MM MGRID HDR SMT DR W/OCAP .76A datasheet.pdf