Bourns Inc. CR1206-FX-3011ELF
CR1206-FX-3011ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3011ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3011ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3011ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3011ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3011ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3011ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3011ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3011ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3011ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3011ELF
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 18V datasheet.pdf
IC CTRLR POWER DISTRIB 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL WITH AD9248BCP-65 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 10V X5R 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf