Bourns Inc. CR1206-FX-30R0ELF
CR1206-FX-30R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-30R0ELF
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-30R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-30R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-30R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-30R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-30R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-30R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-30R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-30R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-30R0ELF
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0606 datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3HFA-D datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 4 POLE WC datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 990MA 348 MOHM datasheet.pdf