Bourns Inc. CR1206-FX-30R0ELF
CR1206-FX-30R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-30R0ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-30R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-30R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-30R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-30R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-30R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-30R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-30R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-30R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-30R0ELF
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FUSE 32V 25A F/A LIFT TRUCK 10A datasheet.pdf
THERMO TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf