Bourns Inc. CR1206-FX-30R9ELF
CR1206-FX-30R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-30R9ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-30R9ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-30R9ELF
QUANTITY
CR1206-FX-30R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-30R9ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-30R9ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-30R9ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-30R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-30R9ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-30R9ELF
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RING 20 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA 12" RG-58 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST CAP RED datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf