Bourns Inc. CR1206-FX-3163ELF
CR1206-FX-3163ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3163ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3163ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3163ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3163ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3163ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3163ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3163ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3163ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3163ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3163ELF
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL 8-SOIC datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR STD 48MM- 5ROW datasheet.pdf
XFRM ISDN-S 1:2.5/1:2.5 22MH SMD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf