Bourns Inc. CR1206-FX-31R6ELF
CR1206-FX-31R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-31R6ELF
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-31R6ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-31R6ELF
QUANTITY
CR1206-FX-31R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-31R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-31R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-31R6ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-31R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-31R6ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-31R6ELF
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS 35DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER LC 50MHZ 20MA 0805 datasheet.pdf
2C-30A2-S PNEUM, FOOT SWITCH, datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf