Bourns Inc. CR1206-FX-3900ELF
CR1206-FX-3900ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3900ELF
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3900ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3900ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3900ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3900ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3900ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3900ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3900ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3900ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3900ELF
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
UNI-FLEX MNT 10" RISE-KNOB & SET datasheet.pdf
IC ARM9 USB CONTROLLER 121FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 115MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
RF 915MHZ SMT LORA UFL datasheet.pdf