Bourns Inc. CR1206-FX-4001ELF
CR1206-FX-4001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4001ELF
Brief Description
RES SMD 4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4001ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4001ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4001ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4001ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4001ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4001ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4001ELF
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20DIP datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC DIVIDER DIV X4 ECL CLK 8TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 710MA 520 MOHM datasheet.pdf