Bourns Inc. CR1206-FX-4024ELF
CR1206-FX-4024ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4024ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4024ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4024ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4024ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4024ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4024ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4024ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4024ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4024ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4024ELF
CONN HEADER VERT 20POS .100 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 10A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf