Bourns Inc. CR1206-FX-4120ELF
CR1206-FX-4120ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4120ELF
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4120ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4120ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4120ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4120ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4120ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4120ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4120ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4120ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4120ELF
TRANS PNP 400V 0.15A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 WW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 5A TO263AB datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 250A DO214AA datasheet.pdf
RES 649K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf