Bourns Inc. CR1206-FX-4122ELF
CR1206-FX-4122ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4122ELF
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4122ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4122ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4122ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4122ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4122ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4122ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4122ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4122ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4122ELF
TRANS NPN BIPO 12V 80MA 70-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL IEC 6A datasheet.pdf
LED 3MM DUAL BI-LEVEL GRN,GRN datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf